Co se zbytkem jablek?

Jablečné lahůdky: Co dělat s přebytkem jablek?

Ahoj, jmenuji se Václav a mám krásnou zahradu v Brně plnou nádherných jablek. Každý rok se nám sklizeň jablek zdá být větší a větší a někdy se mi zdá, že nevím, co s nimi. Ale každoroční sklizeň není něco, co bych chtěl promarnit, proto jsem se rozhodl podělit se o několik tipů a triků, jak využít přebytek jablek. A možná zde najdete i pár vtipů, které vás rozesmějí. Takové ty jablečné narážky, víte?

Jablečný ocet: Zdraví z jablka

Jedním z mých oblíbených způsobů, jak využít přebytku jablek, je výroba jablečného octa. Je to snadné a zdravé! Chcete-li začít, budete potřebovat jen několik jablek a nějaký cukr. Nejdříve jablka omyjem, odstraním jádřince, nakrájím je na kousky a dám je do velké skleněné nádoby spolu s cukrem. Poté to nechám několik týdnů kvašit na temném a teplém místě. Nezapomeňte každý den míchat! Po několika týdnech kvašení prokážu jablečný ocet skrze plátěný cedník do čisté láhve. Et voilá, máte vlastní jablečný ocet! Jablečný ocet má mnoho zdravotních přínosů. Například může pomoci při hubnutí, zlepšit zdraví srdce nebo podpořit imunitní systém. A co je na tom nejlepší? Může být skvělým dárkem pro vaše blízké.

Kompoty a džemy: Tradice našich babiček

Pokud máte rádi sladké, pak kompoty a džemy jsou pro vás. Kdo by odolal sklenici domácího jablečného kompotu nebo jablečného džemu? Připrava těchto sladkostí je poněkud časově náročnější, ale výsledek stojí za to. Pro výrobu kompotu nebo džemu budete potřebovat jen několik jablek, cukru a trochu citronové šťávy. Jablka oloupu, odkrojím, odstraním jádřince, nakrájím na kousky a dám je do hrnce. Přidám cukr a trochu citronové šťávy a vše nechám vařit, dokud jablka nezměknou. Kompot nebo džem můžete používat jako náplň do koláčů nebo palačinek, nebo je můžete jíst samotné. Jak píše moje stará matka ve svém kuchařském sešité: "Kompot a džem jsou jako poklad v sklenici".

Jablečná sušenka: Zdravé a chutné snacky

Jestliže máte děti, jak já mám dva skvělé klučiny, Elišku a Viléma, chápete nutnost mít po ruce rychlý a zdravý snack. A co může být lepší než křupavá jablečná sušenka? Jablečné sušenky jsou snadné na přípravu a vašim dětem se budou určitě líbit. Nejdřív jablka oloupu a nakrájím na tenké plátky. Poté je vložím do sušičky na ovoce nebo do trouby na nízkou teplotu. Za několik hodin mám připravené chutné a zdravé jablečné sušenky, které jsou skvělými snacky pro děti i dospělé. Navíc je to skvělý způsob, jak na dlouhou dobu skladovat jablka.

Alkohol z jablek: Tvrdá práce, měkký výsledek

A na závěr tu máme něco pro dospělé. Kdo by si nechtěl po dlouhém dni sednout, relaxovat a vychutnat si sklenku jablečného vína nebo cideru? Tyto nápoje z jablek můžete připravit sami doma. Výroba jablečného vína nebo cideru je trochu složitější, ale pokud máte dostatek jablek a trpělivosti, rozhodně to za to stojí. Budete potřebovat jen jablka, cukr, kvasinky a nějaký čas. Nejdříve omyju jablka, odstraním jádřince, nakrájím je na kousky a vymačkám z nich šťávu. Tuto šťávu poté smíchám s cukrem a kvasinkami, a nechám několik týdnů kvasit. Po dokončení kvašení je veškerá práce hotova a já můžu začít degustovat výsledek své práce. A věřte mi, jablečné víno nebo cider je skvělý závěrečný pokrm po dlouhém dnu.

Takže to je vše, co jsem chtěl sdílet o tom, co dělám se svým přebytkem jablek. Doufám, že vám moje rady a tipy pomohou vyrovnat se s vašimi vlastními jablečnými sklizněmi. A pokud máte nějaké vlastní recepty nebo nápady, jak využít přebytek jablek, rád se o ně podělím s ostatními čtenáři na svém blogu. Přeji vám hodně úspěchů ve vašich kulinářských dobrodružstvích!

  • 0 Komentáře
Napsat komentář