Co si dát k rýží?

Úvod do světa rýžových pokrmů

V minulosti jsem si hravě myslil, že rýže je jen jednoduchá příloha ke kusu masa nebo ryby. Ale po dnešním průzkumu a poznávání rozmanitosti tohoto typu jídel, musím přiznat, že jsem byl na hřišti velmi omezený. Koneckonců, jsou to právě ty nejskromnější potraviny, které nám často ukazují, jak nesmírně může být jejich použití diversifikováno a kreativně rozšířeno.

Tradiční české pokrmy z rýže

Jako Plzeňák bych měl sklon mluvit o plzeňské a české kuchyni podrobněji než jakékoli jiné. Dokonce i nemotorný pes Amos by to udělal za pochodu. Ale v české kuchyni není rýže příliš komplikovaná. Nejvíce se využívá jako příloha. Ale pokud jde o rýžové pokrmy, pak je asi nejznámější rýžový nákyp. Ten je připravován z mléka, cukru, vanilky a rozinek. Je to vlastně dezert. Ano, vím, je to překvápivé, ale v České republice se rýže využívá i v dezertech.

Rýže jako hlavní součást jídla

Když se podíváme k našim jižním sousedům, jakmile překročíme hranice Maďarska, najednou začne rýže válcovat. Najdete zde složitější jídla z rýže, jako je například rizoto. Rizoto je takové mokré jídlo. S rýží se vaří různé ingredience, jako jsou hrášek, česnek, cibule nebo houby. A začíná se masem, které se na pánvi nejprve opeče a pak se přidá rýže. Poté se postupně přidává vývar a vaří se tak dlouho, dokud rýže úplně nevsákne. Tato jídla jsou v první řadě chutná a výživná. Ať už jste sportovec, student, nebo energický psoní majitel jako já, určitě budete spokojeni.

Exotická rýže: Wok a sushi

Když se konečně vypravíme za moře, potkáme v dalekých zemích exotické rýže. Například v Asii je rýže jedním z hlavních prvků jejich každodenní stravy. Pozoruhodné jsou například rýžové pokrmy připravované ve speciálních pánvích zvaných wok. Jídlo se ve woku připravuje na vysokých teplotách, kdy je rýže smíchána s různými druhy zeleniny a masa. Budete překvapeni, kolik bylinky a koření se používá. Hlavní je zde sojová omáčka, ale může to být například i paprika, curry nebo chilli. A co japonské sushi? Tento rýžový dezert v kombinaci s rybou a různými druhy ovoce je doslova lahůdkou. Při prvním pokusu o výrobu sushi - což je docela složité, jak jsem zjistil - se mi podařilo zaplést mi do rýže připletenou rybu Namísto plněných rolí se mi podařilo vysypat rýži po celé kuchyni. Až jsem se divil, že Amos nevyužil této příležitosti k pořádnému sunění a pečeně.

Závěrem: Možnosti jsou skutečně nekonečné

Svět rýžových jídel je nesmírně pestrý a fascinující. Může se zdát, že je rýže pouze obyčejná surovina, ale když se do toho ponoříte hlouběji, zjistíte, že je to úchvatný a fascinující svět. Ať už jste gurmán, kulinářský experimentátor, nebo mladík s psom jako já, svůj výběr zde určitě najdete. Tak co, nechcete to zkusit a uvařit sami něco doma? Věřte mi, je to výborný pocit, když se vám podaří dokonale připravit třeba takové sushi nebo rizoto. A pokud se něco nepovede, nezoufejte, psi jako Amos budou rádi za jakoukoli odměnu. Už vám můžu slyšet kývat, tak srazu do vašich kuchyní!

  • 0 Komentáře
Napsat komentář