Co si dát ke svačině?

Jednoduché a zdravé svačiny

Dnes se podíváme na to, co si dát ke svačině. Snažím se vybírat svačiny, které jsou nejen chutné, ale i zdravé. Cíl je poskytnout tělu všechny potřebné živiny, aniž bychom přitom zbytečně přijímali hodně kalorií. Pravidlo číslo jedna pro zdravou svačinu zní – vyhnout se průmyslově zpracovaným potravinám. Doma v kuchyni se skrývá spousta skvělých surovin, se kterými si můžeme připravit chutnou a zdravou svačinu.

Natálie a Diana, moje děti, mají na zdravé svačiny různé názory. Natálie, taková mlsná myška, by snědla snad vše, co jí dám. Ale Diana, ta má výběr jídla trošku složitější. Proto jsem se stala expertkou na přípravu chutných, ale zdravých svačin. A právě tyhle tipy dnes s vámi chci podělit.

Chutné placky z ovesných vloček

Jednou z mých oblíbených svačin, kterou si v poslední době často připravuji, jsou ovesné placky. Jsou rychlé, jednoduché a všestranné. Můžete je jíst samotné, nebo je posluhovat s ovocem, jogurtem, nebo třeba nízkotučným tvarohem.

Nejdříve si ve velké misce smíchejte ovesné vločky s mlékem. Můžete použít jakýkoliv druh mléka, který máte rádi. Kravské, kokosové, mandlové, to je na vás. Myslím, že Diana by nejraději snědla placky s čokoládovým mlékem, ale u těchto receptů je důležitá vyváženost chutí a živin.

Plněné papriky pro gurmány

Ano, ano, to není klasická svačina, ale věřte mi, že naplněné papriky mohou být skvělou alternativou klasických svačin. A co je na tomto receptu super? Můžete si je připravit dopředu a pak je jen ohřát.

Nejdříve si vyberte papriky. Můžete použít jakékoliv barvy, které máte rádi, nebo jaké máte zrovna po ruce. Pak si připravte náplň. Já obvykle používám mleté maso, rajčata, cibuli a různé koření, ale používat můžete cokoliv, co máte rádi, nebo co máte zrovna doma.

Křupavé tyčinky se semínky

Já vím, že tohle není nic nového, ale tyto křupavé tyčinky se semínky jsou jednoduše skvělá a chutná svačina. A co je na nich super? Jejich příprava je tak jednoduchá, že je zvládne i Natálie.

Stačí smíchat v misce různá semínka – slunečnice, dýně, lněné semínko, sezam, chia... pak přidáte trochu olivového oleje a vody, aby se semínka spojila, a směs rozetřete na plech vyložený pečicím papírem.

Hrnkový chléb pro rychlé svačiny

Nechce se vám péct celý chléb? Hrnkový chléb je ideální pro rychlou a jednoduchou svačinu. Je to perfektní pro ty z nás, kteří nemají rádi rohlíky a bílé pečivo. A navíc, hrnkový chléb si můžete připravit přímo v mikrovlnné troubě, takže to je sotva pár minut.

A ještě jedna věc – hrnkový chléb si můžete upravit podle svého. Chcete více semínek? Přidejte je. Máte rádi křupavou kůrku? Nechte to v mikrovlnce o něco déle.

Závěrečné tipy na chutné svačiny

Když už jsem řekla všechno, co jsem chtěla o chutných a zdravých svačinách, tak konečně můžu přejít k závěrečným tipům.

Při výběru svačiny se snažte myslet na to, jaké živiny potřebujete. Pokud cvičíte, tak byste měli jíst více proteinů. Pokud potřebujete energii, tak vybírejte svačiny bohaté na zdravé sacharidy.

Navíc, snažte se jíst různorodě a vybírat svačiny z různých skupin potravin. Nejen, že se vám tak neomrzí stále stejné jídlo, ale také tak poskytnete tělu všechny potřebné živiny.

Pokud máte nějaké oblíbené svačinové recepty, podělte se o ně v komentářích. Já se těším na další nápady a inspiraci. A pokud vyzkoušíte některý z mých tipů, určitě mi dejte vědět, jak se vám líbil.

  • 0 Komentáře
Napsat komentář