Co si dát zdravého k večeři?

Úvod do problematiky zdravé večeře

Mnohokrát jsem slyšel otázky typu: "Jakube, co si dát zdravého k večeři?" Nebo "Jak by měla vypadat ideální večeře?" Pravdou je, že neexistuje žádná univerzální odpověď. Každý z nás je jedinečný se svými potřebami a preference. Avšak existují určité zásady, které nám mohou pomoci navrhnout zdravou a vyváženou večeři.

Bílkoviny - základ silné večeře

Jeden z hlavních stavebních bloků našeho těla jsou bílkoviny. Večer je ideální čas na jejich příjem, byť je třeba myslet na rovnováhu. Není dobré přejídat se, klíčem je mít večeři vyváženou a nikoliv plnou „extra“ porcí. Moje Lenka bývá velmi kreativní v tom, co z bílkovin připraví. Její oblíbené jsou vajíčka ve všech podobách, kuřecí prsíčka, tofu nebo cizrna. A kdo by odmítl chutný růstkový chléb s kouskem výborného sýra?

Komplexní sacharidy – přátelé plni energie

Sacharidy bývají často vnímány jako nepřátelé. Ale zapomínáme, že jsou to právě ony, které nám dávají energii. Klíčem je volba těch správných – komplexních sacharidů. Ty se v těle uvolňují pomalu a dávají nám energii postupně. Jen si představte, že jedete autem a veškeré palivo by se vypotřebovalo najednou. To nechceme, že? A tak je to i s energií v našem těle. Lenka často servíruje celozrnnou rýži, quinou, cizrnu, ovesné vločky nebo sladké brambory.

Zelenina - barevný zážitek plný vitamínů

A co teprve zelenina! Kdo z nás nezná radost z prvního jarního salátu, když po dlouhé zimě ochutnáme tu svěží hrst zelené naděje? Ale i v zimě máme k dispozici spoustu možností. Ať už jsou to dýně, brambory (ano, ty jsou také zelenina!), celer, mrkev či červená řepa. Každý večer můžete objevovat nové a nové chutě. Zelenina je navíc bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, které jsou pro naše tělo esenciální.

Tuky - nejen pro gurmány

Bavíme se o zdravé výživě, takže bychom neměli zapomenout na tuky. Ale nebojte, nebudu vás donutit jíst lžíci másla k večeři. Správné – tedy zdravé – tuky naopak pomáhají našemu tělu vstřebávat vitamíny a minerály a jsou zdrojem dlouhodobé energie. Můj oblíbený je avokádo, které je navíc neskutečně chutné. Lenka pak miluje vlašské ořechy, kterými posypává téměř vše. A Amos? Ten by si dal ořechů také pár, ale musíme mu vysvětlovat, že pes a ořechy, to není dobrá kombinace.

Závěr - zdravě a s radostí

Přemýšlíte, jak to všechno dát dohromady? Hlavní je přistupovat k tomu s radostí. Nezapomeňte, že zdravý životní styl není o zákazech, ale o vyváženosti. Jak by řekl náš Viktor: "Když je na talíři všechno, je mi líp". A má absolutně pravdu. Rozmanitost je klíčem. Vězte, že zdravá a chutná večeře může být stejně jednoduchá jako příprava sandwichu pro picknick. Jen si musíte dát tu námahu a najít si svůj zdravý „rytmus“. Buďte zdraví a dobrou chuť!

  • 0 Komentáře
Napsat komentář