Co si udělat na snídani?

Důležitost snídaně

S rychlým rytmem moderního života si často neuvědomujeme, jak teď mohou být naše ranní návyky zásadní pro kvalitu našeho dne. Vím, co myslíte: "Václave, je mi líto, ale nemám na snídani prostě čas!" Věřte mi, dřív jsem přesně takto myslel. Ale pak jsem začal střídat mezi kusem rohlíku hodně máslem, salámem a kafem při odchodu z domu a vydatnější snídaní. A všiml jsem si obrovského rozdílu v tom, jak se během rána cítím. A tak bych se s vámi rád podělil o různé možnosti, co si udělat na snídani a proč je to tak důležité.

Základy vyvážené snídaně

Nejdříve se díváme na základy vyvážené snídaně. Vaše ranní jídlo by mělo metat kamení do tůňky vašeho metabolismu a pomáhat vám probudit se. To znamená, že by mělo obsahovat vhodné množství bílkovin, vláknin a zdravých tuků. Bílkoviny jsou nezbytné pro vybudování a obnovu buněk, zdravé tuky jsou nezbytné pro správnou funkci některých orgánů a vlákniny pomáhají udržovat trávení v chodu.

Oblíbené snídaňové možnosti

Co tedy pokud si nevím rady a nevím, jakou zdravou snídani si mám udělat? Existuje mnoho možností. Můj kocour Radek má na snídani stejný názor jako já. Každý den mu připravím misku granulek a on je se zavřenýma očima spokojeně zhltnout. Ale neobtěžuji se vysvětlovat mu, že mi nezbyly žádné granule pro mou snídani. Místo toho se snažím vždy mít několik cenných ingrediencí připravených pro snídani.

Zdravé cereálie

Cereálie jsou snídani, kterou si můžete udělat za pár minut. Je snadné zapadnout do návyku jíst sladké průmyslové cereálie, ale ty jsou plné cukru. Místo toho můžete začít svůj den s prosnými vločkami, pohankou, nebo třeba nějakými semínky pro ty bílkoviny.Nechci tvrdit, že je to tak chutné jako čokoládové lupínky, ale za to vaše tělo ocení ten pesticidů a cukru zbavený start do dne.

Vejce do oblaku

Možná jste nikdy neslyšeli o vajíčkách do oblaku, ale jsou to v podstatě jen upečené vejce s oddělenými žloutky a bílky. Bílek ušleháte do tuhé pěny, načepujete na plech, uprostřed uděláte důlek, do kterého po chvilce pečení vložíte žloutek. Pečete dozlatova a máte hotovo. Toto je jeden z mých oblíbených snídaňových receptů a je také bezlepkový, takže je skvělý pro ty, kteří mají celiakii, nebo se snaží snížit příjem lepku.

Smoothie

Smoothie jsou skvělé pro ty ranní dny, kdy se cítíte unavení a potřebujete rychlý a zdravý způsob, jak se dostat do pohybu. To je také skvělý způsob, jak do sebe dostat dostatečné množství ovoce - můžete tam hodit hned několik druhů najednou. Můj oblíbený recept na smoothie je s banánem, jahodama, avokádem, oříšky a hrstkou špenátu – výborný zdroj vitamínu K a železa.

Ovesná kaše

Pokud jde o snídani, ovesná kaše je opravdu klasika. Pokud máte více času, můžete na sporáku pomalu vařit celozrnnou ovesnou mouku s nějakým ovocem, oříšky a semínky. Pokud máte ráno spěch, pak můžete vyzkoušet instantní variantu - prostě přidejte teplou vodu nebo teplé mléko a máte hotovo.

Chléb s avokádem

A konečně přichází můj nejoblíbenější recept na snídani. Neřekl bych, že je to nejzdravější (ani nejrychlejší), ale je to určitě nejchutnější - toasty s avokádem! Krásně křupavý toast, mastné avokádo s trochou soli a pepře - to je opravdu něco! A pokud jste si přece jenom trochu vyhradili čas, můžete na vrch přidat ještě uvařené vejce.

Závěr

Takže to je moje perspektiva na snídaně. Samozřejmě existuje mnoho dalších variant, které jsem zde nezmínil. Ale doufám, že jsem vám dal alespoň několik nápadů, jak začít svůj den lépe. Tak co, zapomeňte na ten rohlík s máslem a zkuste na zítřejší snídani něco nového!

  • 0 Komentáře
Napsat komentář