Co vařit 2 letému dítěti?

Klasické recepty a jejich variace pro 2 leté děti

Možná se vám to někdy také stalo - připravíte pro svého miláčka jídlo s pečlivě vybranými ingrediencemi, následuje delší a náročnější perioda vareni a pak to představíte na kouzelné dětské talíři, jenom abyste zjistili, že vaše dítko nakonec skončilo s celým svým jídlem na zemi nebo krmení domácího mazlíčka. Vím, že to není vždy jednoduché, ale pocházím z Brna v České republice a jsem bloger, který se zabývá různými tématy spojenými s rodinou a životem. A vím, že nejste sami. Teď prozradím něco z mých triků a tipů, které by vám mohly pomoci při vaření pro dvouleté děti.

Jedou z věcí, kterou jsem se musel naučit, když jsem začínal vařit pro svého dvouletého syna, je právě ta, že vařit pro dítě této věku je trochu jako hra kostek. Nikdy nevíte, co bude hit a co se stane kuriózním nezdarem. Mohu tedy jen doporučit, abyste byli připraveni experimentovat a zkoušet nové věci. Pamatujte, i když se vám něco nemusí líbit, je to ještě dobré pro vás a pro vaše dítě.

Variace na základní recepty pro děti

Nemusíte hned hodit ručníkem do ringu a říct, že vaše dítě nebude jíst nic, co jste mu uvařili. Moje zkušenost je, že pokud je jídlo připravené s láskou a trpělivostí, pak se to oplatí. Můj synek Matyáš například miluje kaši. Ale nemyslete si, že jde o obyčejnou kaši. Začal jsem experimentovat s různými chutěmi a přísadami. Věděl jsem, že děti milují ovoce, takže jsem začal přidávat banány, jablečný pyré nebo malinovou šťávu. A pak jsem přidal ořechy pro ten křup. Jak se ukázalo, Matyáš začal jíst všechny tyto nové variace na kaši a dokonce si oblíbil ty s ořechy.

Není nic krásnějšího než vidět, jak vaše dítě objevuje nové chutě a jak se mu svět stravování otevírá. Vím, že některé chutě mohou přijít příliš silné, ale myslím, že je důležité děti v této věku nechat objevovat. Proto neváhejte experimentovat se základními recepty a přidat do nich nové ingredience.

Pestrá strava pro maličké

Při vaření pro dvouleté dítě je důležité myslet na rozmanitost. Děti se učí z návyků svých rodičů, takže pokud jíte a nabízíte jim pestrou stravu, taky ji budou mít rádi. Možná si myslíte, že je to nemožné, ale věřte mi, že pokud jste trpěliví a nevzdáváte se, může se stát zázrak. Jednou z věcí, které můžete udělat, je servirovat stejné jídlo různými způsoby. Například pokud vaše dítě miluje brambory, zkuste jim je připravit na různé způsoby - pečené, vařené, jako bramborovou kaši nebo dokonce jako bramborové polevky. Budete překvapeni, jak tato jednoduchá změna může být pro vaše dítě vzrušující.

Měl bych také zmínit, že dvouleté dítě je stále ve fázi rychlého vývoje a růstu, takže mu musím dodat dostatek živin. Snažím se jeho stravu naplnit hodně zeleninou a ovoce a jsem stále na úrovni klobás slaniny a kuřecích nuggetů. Ačkoliv vaše dítě možná na první pokus nebude mít rádo všechno zelené, nevzdávejte to. Například můj syn nenáviděl brokolici, dokud jsem ji nezačal podávat s těstovinami a sýrovou omáčkou. Najednou se stalo, že brokolici miluje. Také jsem zjistil, že pokud jídlo podám ve formě příběhu, Matyáš je mnohem víc nadšený. Takže třeba brokolice jsou malé stromy, které musí být sežrány, aby dali místo novým.

Trik jak na připravení jídla

Pokud jste jako já a vaše kuchyňské dovednosti nejsou na úrovni šéfkuchaře, mohla by se vám hodit tato rada. Vyzkoušejte pár jednoduchých receptů, které můžete připravit v jakémkoli pořadí, a učte se z nich. Začněte třeba s ovesnými vločkami nebo dušeným ovocem. Pak se postupně dostáváte k receptům, které vyžadují trochu více dovedností, jako jsou pečené zeleniny nebo tvarohové noky. A nakonec se dostáváte k těm složitějším, jako je musaka nebo zapečený losos se zeleninou.

Nezapomeňte také, že různorodost je klíčem. Můj syn by jedl těstoviny na oběd a večeři každý den, pokud by to bylo na něm. Ale já jsem musel zařídit, aby jedl také jiné potraviny. Takže někdy mu podám těstoviny s rajčatovou omáčkou, jindy třeba se špenátem a sýrem. Starám se, aby se jeho strava střídala a byla různorodá.

Kde hledat inspiraci?

Když jsem začínal vařit pro svého syna, cítil jsem se trochu ztracený. Ale pak jsem objevil svět kulinářských blogů a objevil jsem spoustu úžasných receptů a tipů, které mi pomohly. Takže pokud nevíte, co vařit, rozhodně doporučuji vyhledávat inspiraci na internetu.

Já osobně mám rád blogy, které se zaměřují na zdravou stravu a vaření pro děti. Myslím, že je důležité, být informován o tom, co dáváme našim dětem do těla, a tyto blogy mi v tom opravdu pomáhají. A také mi dávají spoustu nápadů, které zkouším ve vlastni kuchyni. Takže pokud hledáte inspiraci, moje rada je - začněte online.

Věřím, že vaření pro dvouleté děti nemusí být stresující záležitost. Stačí být trpělivý, experimentovat a nevzdávat se. A pak jsou tu samozřejmě také ty chvíle, kdy si to opravdu užíváte, když vidíte, jak vaše dítě objevuje nové chutě a jak se těší na jídlo, které jste mu připravili. A to je to, co to dělá celou věc tak nádhernou. Vaření pro dvouleté dítě je prostě jedno velké dobrodružství.

  • 0 Komentáře
Napsat komentář