Co vařit 2 letému dítěti?

Úvod

Zažila jsem to jako dětské lékařky a také jako matky. Rozhodování o tom, co vařit dvouletému dítěti, je jedním z nejnáročnějších úkolů, které mohou rodiče čelit. Každý, kdo kdy měl děti, ví, že jejich chuť k jídlu je tak proměnlivá jako počasí v listopadu v Olomouci. Jeden den milují avokádo a druhý den ho odmítají jako by to byl jed. Nejde jen o to najít jídlo, které maloučký nestvůrce ochotně sní, ale také o to, aby bylo plné živin a dobré pro jeho vývoj. Dnes se s vámi podělím o své zkušenosti a postřehy o tom, co vařit dvouletému dítěti.

Vytváření jídelníčku

Na psaní tohoto článku mě inspiroval můj manžel Daniel. Jakožto tatínek s láskou a pochopením k výživě svých dětí, mi umožnil spatřit věci z nové perspektivy. Ale jak začít vytvářet jídelníček pro dvouleté dítě? Podle mého názoru je prvním krokem vzít si papír a tužku a začít psát. V seznamu by měly být všechny potraviny, které vaše dítě má rádo, a také ty, které ještě nezkusilo. Rozdělte jej na jednotlivé skupiny, jako jsou ovoce, zelenina, obiloviny, masa, mléčné výrobky, atd. Takto budete mít přehled o tom, jak vaše dítě dostává potřebnou diverzitu a které potraviny byste měli více zařazovat.

Oběd jako klíčový moment dne

Pro mnohé dítě je hlavní jídlo dne, oběd, tím nejdůležitějším. Toto je čas, kdy mu můžete podávat různé pokrmy, které mu pomohou zvládnout den. Můj tip? Zařazujte hodně zeleniny. Vyzkoušejte například mix brokolice a květáku, které lze jednoduše připravit v parním hrnci. Toto můžete servírovat s kuřecími prsíčky a hnědou rýží. Věřte mi, že přestože je to jednoduché jídlo, je mimořádně chutné a výživné. A pokud ho dítě nechce, nevzdávejte se. Některé výzkumy ukazují, že dítě může potřebovat vyzkoušet novou potravinu až desetkrát, než si na ni zvykne.

Snídaně jako základ dne

Jednou z nejdůležitějších rad, kterou bych vám chtěla dát, je, že kvůli snídaním se nemusíte stresovat. Děti mají své oblíbené potraviny a není nic špatného na tom, když jim dáte třeba každý den stejné müsli. Hlavní je, abyste se snažili pokaždé přidat něco nového. Ať už jde o jiné ovoce, nebo třeba lžíci oříškového másla. Také je dobré děti zapojit do přípravy snídaně. Naše dcera například miluje, když může sama dolít mléko do své misečky.

Večeře je příležitost k experimentům

Večeře může být dobrou příležitostí k experimentování. Napadlo by vás třeba udělat palačinky z cukety nebo dýně? Možná to zní divně, ale děti to milují! A co třeba pizzu s těstem z květáku? Ano, je to možné a je to skvělý způsob, jak do dětí "propašovat" zeleninu! Plus, ať už si vyberete jakýkoliv recept, vaše dítě bude určitě nadšené, když se mu podaří samo vytvořit svou vlastní pizzu nebo palačinku.

Jídla na cesty nebo do školky

Těžko najdete dítě, které nemá rádo sušenky nebo bars. A že by nešlo udělat zdravou verzi? Opět na scénu vstupuje oříškové máslo, tentokrát ve spojení s ovesnými vločkami, kakaem a banány. Takto připravený energetický snack je plný bílkovin, zdravých tuků a vydrží několik dní. Ideální na cesty nebo do školky!

Závěr

Tak a to je vše, co jsem vám chtěla říct o vaření pro dvouleté dítě. Doufám, že vám mé rady a tipy pomohou vytvořit pestrou a zdravou stravu pro vaše maličkosti. Nezapomínejte, že hlavní je trpělivost a láska. Vaše děti jsou malí objevitelé, kteří se učí poznávat svět - i svět jídla. Tak jim v tom dejte volnost a užívejte si každý moment strávený při společných jídlech. Pamatujte, že jídlo by mělo být zábava, ne stres.

  • 0 Komentáře
Napsat komentář