Co znamená nechat přejít varem?

Význam fráze "přejít varem"

Možná jste se už někdy setkali s frází "nechat něco přejít varem". Co to vlastně znamená? Jednoduše řečeno, jedná se o metodu vaření, při které se potraviny povaří ve vroucí vodě na krátký čas. Tento postup má mnoho využití a přínosů, které možná ještě nevíte.

Mám pro vás příběh. Jednou mi Filip, můj manžel, připravil na večeři jídlo, které jsem nikdy předtím nezkusila. Byla to takzvaná "vařená cibule", a to doslova. Cibuli nechal přejít varem a poté ji napekl. A víte co? Bylo to jedno z nejlepších jídel, které jsem kdy jedla. Z cibule se stal měkký a sladký pochoutka, kterou bych si klidně dala i jako dezert.

Proč nechat potraviny přejít varem

Nechání potravin přejít varem může mít několik důvodů. Tento proces může pomoci změkčit tvrdé potraviny, jako jsou fazole nebo cibule, jako v případě Filipově. To může také pomoci odstranit některé z nežádoucích pachu nebo chutí. Například, pokud máte problém s příliš silnou chutí cibule, může tato metoda pomoci zmírnit její intenzitu.

Mimo to, přejití varem může sloužit jako bezpečnostní opatření. Některé potraviny, jako třeba rýže, mohou obsahovat bakterie, které mohou vyvolat potravinové otravy. Přejitím varem se tyto nežádoucí mikroorganismy zničí.

Které potraviny by měly přejít varem

Není pravidlo, které by říkalo, které konkrétní potraviny by měly přejít varem. Nicméně, existují některé potraviny, u kterých je tento proces často užitečný. Sem především patří luštěniny, jako jsou fazole nebo čočka, a zelenina, jako je cibule nebo brokolice. Také rýže a těstoviny mohou z tohoto procesu těžit.

Obecně platí, že pokud má potravina tvrdou nebo šťavnatou texturu, nebo má silnou chuť, kterou byste rádi zmírnili, je tato metoda vaření dobrým řešením. Je však důležité ověřit si, jak dlouho danou potravinu nechat v varu, aby nedošlo k jejímu převaření.

Technika přechodu varem

Technika přejití varem se může mírně lišit v závislosti na tom, kterou potravinu zpracováváte. Nicméně, obecně lze říci, že proces zahrnuje následující kroky. Nejprve potraviny důkladně omyjte. Pak je vložte do velkého hrnce s vodou a vařte je na středním až vysokém ohni. Jakmile voda začne vřít, nechte potraviny vařit po dobu určitou pro konkrétní typ potraviny.

Podle potřeby můžete proces opakovat. Po dostatečně dlouhém vaření je důležité potraviny důkladně opláchnout pod tekoucí vodou. To pomůže odstranit jakékoli zbytky, které by mohly potravině dodat nežádoucí chuť.

Jak správně vařit luštěniny

Luštěniny, jako jsou fazole a čočka, jsou skvělý zdroj bílkovin a vlákniny. Nicméně, také mohou být docela tvrdé, pokud nejsou správně uvařeny. Zde přichází na řadu přejití varem. Tato metoda pomůže luštěninám změkčit a zároveň zachová jejich nutriční hodnotu.

Abyste dosáhli perfektního výsledku, měli byste luštěniny vložit do vařící vody a nechat je tam asi 2-3 minuty. Poté je nechte odtéct a propláchněte pod studenou vodou. Následně je můžete dát zpět do hrnce s čistou vodou a vařit, dokud nejsou měkké.

Tipy a triky pro využití techniky přejití varem

Proces přejití varem může být trochu experimentální. Můžete vyzkoušet různé doby vaření a různé typy potravin, abyste zjistili, co funguje pro vás nejlépe. Ale nezoufejte, s praxí se stane tento proces snazším a budete moci během krátké doby připravit širokou škálu chutných jídel.

Zde jsou některé tipy, které jsem zjistila během svých kulinářských experimentů: Vždy si předem připravte dostatek vody. Potraviny by měly být pokryté alespoň o 2-3 cm vody. Pokud je voda příliš horká, může to potraviny poškodit, tak klidně snižte teplotu vaření. A vždy pamatujte, že je lepší potraviny nedovařit než převařit.

Jídla, která můžete připravit metodou přejití varem

Jako poslední bych ráda sdílela několik příkladů jídel, které je možné připravit metodou přejití varem. Jedná se například o saláty s luštěninami, různé zeleninové pokrmy nebo těstoviny s omáčkou. Také jsem se zmínila o Filipově vařené cibuli, která je také skvělým příkladem.

Zkuste také vařit rýži touto metodou. Rýže se stane měkčí a chutnější, a navíc se zbavíte nežádoucích bakterií. A co třeba připravit brokolici přejitím varem? Ta se stane krásně zelená a měkká, ale ne příliš měkká a zachová si svou chutnou chuť.

Mám naději, že jsem vás touto technikou inspirovala a že se do ní pustíte a využijete všech jejích výhod. A jak říká můj milovaný Filip: "V kuchyni platí, že kdo experimentuje, ten dělá pokroky." Žádné obavy, nechte své potraviny přejít varem a užívejte si chutné a změkčené potraviny při pokračování ve svých kulinářských dobrodružstvích.

  • 0 Komentáře
Napsat komentář