Zdravé obědy pro účinné hubnutí: Tipů, co si připravit

Základy výživy při hubnutí

Když se začneme bavit o obědech při hubnutí, je důležité si nejprve položit pár základních otázek. Co je to vlastně hubnutí? A jaký má naše tělo vztah k jídlu? Hubnutí, stručně řečeno, je proces, kdy se snažíme snížit svou tělesnou hmotnost. Toho ale nedocílíme, když si každé odpoledne dopřejeme porci smažených sýrů s hromadou hranolků, to mi věřte. Naším cílem by mělo být dosažení kalorického deficitu, což znamená, že spálíme více energie, než kolik jí přijmeme. Ale pozor, zdravé hubnutí není jen o počítání kalorií! Musíme si být vědomi i toho, že jíme potraviny, které jsou pro náš organismus prospěšné a dodávají nám potřebné živiny.

Co by měl oběd obsahovat

Dostali jsme se k tomu, co by měl správný oběd při hubnutí obsahovat. Neměl by být příliš těžký, to určitě ne, ale zároveň by měl být dostatečně výživný, abychom měli dostatek energie do zbytku dne. Základem by měly být bílkoviny – ať už z masých výrobků nebo z rostlinných zdrojů, jako jsou luštěniny nebo tofu. Pak tu máme sacharidy, které by měly být zejména z celozrnných zdrojů, protože ty nás zasytí na dlouho a pomalu uvolňují energii. A nesmíme zapomenout na vlákninu z čerstvé zeleniny, která našemu trávení dělá opravdové divy. Udržet správný poměr těchto makronutrientů není věda, ale vyžaduje to trochu plánování a přizpůsobení našeho jídelníčku.

Oběd jako hlavní jídlo dne

U nás doma platí pravidlo, že oběd je hlavní jídlo dne. Večer už jen lehká večeře, protože co bychom to byli za Čechy, kdybychom si nedopřáli porřádný oběd, že? Jenže při hubnutí musíme přistupovat k obědu trochu strategičtěji. Nemusíme se najíst do "prasknutí", ale měli bychom od stolu odcházet s pocitem, že jsme se najedli dobře a zároveň nezatížili tělo něčím, co by nám mohlo zabránit v dosažení našich cílů. Občas to znamená opustit naše milované knedlíky a zaměřit se na lehčí varianty oběda, třeba plné zeleniny a bílkovin – kuřecí prsa na salátu nebo pečený losos s quinoou, proč ne?

Recepty pro zdravý oběd

A teď to nejdůležitější – recepty. Protože bez inspirace jsme jako bez rukou, nebo jako když Táňa nenajde své oblíbené míček. Ráda experimentuji a zkouším nové kombinace. Například si občas dám pečenou řepu s kozím sýrem a rukolou, jiný den třeba cuketové špagety s domácím pestem. Skvělé je i lehké curry s květákem a cizrnou. Když mám méně času, vsadím na rychlé a jednoduché saláty, do kterých zapracuji třeba tuňáka nebo pečené kuřecí prsíčka. A tip pro vás: připravte si více porcí a máte oběd i na další den, nebo se o něj podělte s dcerami, Natálka a Diana to jistě ocení.

Jídla, kterým je dobré se vyhnout

Ale jsou i jídla, kterým bychom se měli na míle vyhýbat. Já vím, já vím, smažené brambůrky jsou někdy silnější než my všichni. Ale je dobré si uvědomit, že tyto potraviny jsou plné prázdných kalorií a trans tuků, které našemu tělu neprospívají. Je dobré se vyhnout i příliš zpracovaným masům, sladkým limonádám nebo výrobkům s vysokým obsahem rafinovaného cukru. Místo toho si raději připravte něco doma z čerstvých surovin, vaše tělo vám bude vděčné.

Hydratace a její role při hubnutí

Nesmíme zapomínat ani na pitný režim. Voda je základem našeho života a má obrovský vliv i na proces hubnutí. Dobře hydratované tělo funguje jako švýcarské hodinky a pomáhá nám spalovat tuky efektivněji. A voda je taky vynikající pomocník, když přijde na potlačení hladu. Víte, že někdy si tělo plete žízeň s hladem? Tak příště, než sáhnete po svačince, dejte si raději sklenici vody.

Tipy, jak si užít oběd a přitom hubnout

A na závěr pár tipů, jak si užít zdravý oběd a zároveň hubnout. Domluvte si občas oběd s přáteli a užijte si nejen jídlo, ale i dobrou společnost – to vám pomůže jíst přiměřené porce. Nebo oběd pojmete jako příležitost k relaxaci a regeneraci těla a mysli. Zapocte i trochu pohybu před nebo po obědě, promenáda po parku nebo rychlá procházka po obědě pomůže trávení. A pokud nemáte čas na velkou procházku, stačí vám třeba 10 skoků s Natálkou přes švihadlo, hned vám to rozproudí krev. Nakonec nezapomeňte, že hubnutí by neměla být nekonečná ořezávka všeho, co máte rádi. Je to spíš o hledání rovnováhy a vytváření zdravých návyků, které vás budou bavit.

  • 0 Komentáře
Napsat komentář