Co k večeři bez pečiva?

Co k večeři bez pečiva?

Mýtus o večerním pečivu a novodobé stravovací trendy

Narážím na stále častější jev – spousta mých přátel tvrdě bojuje s večerní mimochodem postaveným talířem pečiva. Už nejsou dny, kdy do ticha noci pronikalo jen tiše chrupání chleba s máslem. Náš živobytí se mění a s tím také naše stravovací návyky. Já, Jakub, váš bloger, který de facto pomalu mění svůj životní styl, abych měl čas na všechny moderní trendy, se dnešním dnem ponořím do problému večerního pečiva a jeho zdraví prospěšné náhrady.

V dnešní době s rostoucí popularitou různých diet a trendových mód výživy jakými jsou například keto dieta, paleo dieta nebo tzv. clean eating, se mnozí lidé snaží omezit konzumaci pečiva. A abych byl upřímný, nedivím se jim. Kalorická bomba v podaní bochníku chleba či housky, zvláště ve večerních hodinách, může způsobit nejen problémy s trávením, ale také nárůst tělesného tuku. No a to většinou nechceme, že?

Je ale důležité zmínit, že tyto trendy výživy nejsou pro všechny a vždy je třeba poslouchat své tělo a jeho potřeby. To, co je dobré pro jednoho, nemusí být vhodné pro druhého. Navíc, pokud vaše tělo potřebuje příjem sacharidů, existují zdravější alternativy, které můžete konzumovat, aniž byste museli úplně vzdát pečivo.

Nízkosacharidové večerní jídlo do značky fit

Jídlo bez pečiva může být skvělou alternativou k životnímu stylu, kde ani krok neuděláte bez bochníku v ruce. Výhodou je, že vaše játra přestanou šlapat na plné obrátky, nezatížíte tělo zbytečnými cukry a budete mít lehký pocit, který vám pomůže nerušeně usnout. Nezapomeňte, každý, kdo má pravidelný a klidný spánek, má lepší výkon i náladu druhý den.

Pokud zavrhnete pečivo, neznamená to, že do večera musíte jíst jen ovoce a zeleninu a že svou dietu z poloviny tvoří saláty. Naopak, pokuste se vyzkoušet různé kuchyně, experimentovat s novými pokrmy a recepty. Uvádím níže několik tipů na nízkosacharidové večerní jídlo, které může inspirovat vaše kulinářské dovednosti a kreativitu.

Vegetariánská a veganská alternativa pečiva

Vegetariánské a veganské diety jsou v poslední době velmi oblíbené. Jejich přístup k výživě je obdivuhodně rozmanitý a často přináší skvělé nápady na zdravé a chutné recepty bez pečiva. Na rozdíl od mého psa Amose, který by si s chutí dal k večeři kost, ja jsem milovníkem dobře připraveného tofu, fazolí nebo čočky, které nabízejí dostatek bílkovin a zasytí stejně dobře jako klasický chléb.

S možným zvyšováním popularitu vegetarianských a veganských středí, se zvyšuje i dostupnost takových potravin na trhu. Rozhodně stojí za to vyzkoušet různé variace tofu, tempeh nebo seitanu. Ale pozor, i zde platí pravidlo, že by se nemělo přehánět. Tofu má sice nízký obsah kalorií, ale zase ho není vhodné konzumovat každý den. Stejně tak se doporučuje omezit konzumaci sójových výrobků, které mohou narušovat hormonální rovnováhu.

Minutkové večeře z masa

Pro milovníky masa zase platí, že by se měli vyhýbat konzumaci především zpracovaných masných výrobků, které mohou mít vyšší obsah soli a nezdravých tuků. Místo toho, vyberte si kvalitní kus masa a připravte si například steak s vaší oblíbenou zeleninou. Rada pro vás - z jídla se nesmí stávat rutina a stereotyp. Dnes si dáte kuře, zítra můžete vybrat hovězí a pozítří třeba rybu. No není to skvělý život?

Je ovšem nutné zdůraznit, že jakmile konzumujete maso, měli byste se zaměřit na kvalitu masného výrobku. Vyhněte se levným náhražkám a nekvalitním produktům, které mohou obsahovat různé konzervační látky a aditiva. Kvalitní maso může tělo zásobit potřebnými bílkovinami a dalšími nutrienty, které potřebuje pro svůj chod.

A jaký je váš názor na odstranění pečiva z jídelníčku, ať už dočasně nebo trvale? Já jsem pro diverzitu a myslím, že každá potravina má své místo na našem talíři, pokud je konzumována s mírou a uvážením. Tak ať už jste masožrouti, vegetariáni nebo vegani, nechte si chutnat a nezapomeňte na dostatek pohybu a relaxace, která je nezbytná pro správné fungování našeho těla a duše.

  • 0 Komentáře
Napsat komentář