Z jaké mouky se dělají těstoviny?

Základní faktory o tom, jak vybírat mouku na těstoviny

Je zajímavé sledovat, jak s malou změnou surovin můžeme ovlivnit finální podobu našeho kulinářského díla. Zvláště když se jedná o tak základní potravinu, jako jsou těstoviny. Někdy si to ani neuvědomíme, ale to, jaké mouky se používají pro výrobu těstovin, může zásadně ovlivnit jejich výslednou chuť, texturu a nutriční hodnotu. Ale nepředbíhejme, vezmeme to pěkně popořadě...

Nenapadlo by vás třeba nikdy, že bychom pro výrobu těstovin mohli použít něco jiného než běžnou pšeničnou mouku? Jak říká můj pes Šaman, když za mnou přijde se svým oblíbeným kamínkem: "Není všechno tak, jak se zdá." A v případě těstovin to platí dvojnásob. V mém životě přišel moment, kdy se mi přestaly líbit těstoviny z obchodu. Přišly mi fádní a jednotvárné. Rozhodla jsem se tedy, že si je začnu dělat doma.

Odlišnosti mezi jednotlivými druhy mouky

Důležitou součástí výběru správné mouky pro těstoviny je znalost jejích základních vlastností. Ne všechny mouky jsou totiž pro výrobu těstovin vhodné a ani všechny těstoviny nevyžadují stejnou mouku. Takže jak to je? Neměla by mouka prostě jen spojovat ostatní ingredience dohromady a zajistit, že těstoviny budou držet tvar?

Jak jsem zjistila, mouka opravdu nedělá těstoviny jen pevnými. Má skutečně velký vliv na jejich finální podobu. A tak vznikla moje fascinace mletými obilovinami. Opravdu, nikdy bych si nemyslela, že mě bude bavit studovat rozdíly mezi jednotlivými druhy mouky. Ale pozor, tady to začíná být napínavé. Různé druhy mouky dávají těstovinám různé chutě, textury a výživové profily.

Hlubší pohled na jednotlivé druhy mouky

Už v obchodech se můžeme setkat s mnoha druhy mouky. Každá z nich má své unikátní vlastnosti. Pšeničná mouka je nejběžnější volbou. Díky obsahu lepku vytváří elastické těsto, které drží svůj tvar, a to dělá pšeničnou mouku skvělou volbou pro výrobu těstovin. Jak už ale napovídá náš dnešní název, na trhu je i spousta dalších mouk, se kterými si můžeme pohrát.

Můžeme třeba zkusit mouku durum. Ta se vyrábí z tvrdé pšenice a je obzvlášť oblíbená v italské kuchyni pro výrobu těstovin. Je známá svojí jemnou strukturou a zlatavým nádechem, který dodá našim těstovinám unikátní vzhled. Velmi zajímavá je i mouka špaldová, která dodá těstovinám jemně oříškovou chuť.

Výroba těstovin z alternativních mouk

Ale co když nechceme použít obilnou mouku? Ano, i pro ty jsou na trhu možnosti. Můžeme zkusit třeba mouku z cizrny nebo z hrachu. Tyto mouky obsahují více bílkovin a vlákniny než běžné obilná mouka a mají také výraznější chuť. Já sama jsem byla nadšená, když jsem poprvé vyzkoušela těstoviny z cizrny. Byly naprosto úžasné a mou oblíbenou pastu Carbonaru povýšily úplně na jinou úroveň.

Kromě toho jsou na trhu i možnosti pro ty, co sledují bezlepkovou dietu. V takovém případě se nabízí mouky jako třeba rýžová, kukuřičná nebo třeba pohanková. Musím se ale přiznat, že právě s bezlepkovými moukami jsem měla trochu větší potíže. Těsto se mi několikrát nepodařilo správně spojit a těstoviny se mi rozpadaly. Po několika pokusech ale už mám svůj trik a těstoviny mi vychází skvěle.

Mouka a voda - základní pilíře těstovin

Pro každou mouku platí, že hlavním aspektem je její správné spojení s vodou. Ať už používáme jakoukoliv mouku, musíme vždy dbát na to, aby byla správně zpracována s vodou a těsto bylo dostatečně pružné a současně pevné. Je to jako v životě, všechno musí být v rovnováze.

Vzpomínám si, jak jsem jednou chtěla upéct těstoviny z rýžové mouky. Během přípravy jsem byla zaneprázdněná Šamanem, který se doslova snažil vylézt do trouby za svým oblíbeným míčkem. V tom všem jsem zapomněla na mou směs mouky a vody na stole. Když jsem se k ní vrátila, byla už příliš tuhá a nebylo možné s ní pracovat. To mi připomnělo, jak důležité je věnovat přípravě těsta dostatek pozornosti.

Na závěr bych vám chtěla poděkovat, že jste se mnou absolvovali tuto cestu světem mouky. Věřím, že se vám tento článek líbil a že si příště, kdy se pustíte do výroby těstovin, vyberete tu správnou mouku pro vás.

  • 0 Komentáře
Napsat komentář