Co to je dušení?

O co jde u dušení?

Když se řekne dušení, co člověku napadne? Okamžitě si vzpomenu na náš soused, který má tak hlasitý motocykl, že bych ho nejraději udušil. Ale ve skutečnosti se nejedná o nějaký zločinný čin, ale o metodu vaření. Zcela konkrétně jde o proces, při kterém se potravina vaří ve vlastní šťávě nebo malém množství kapaliny, zpravidla s přidáním tuku. Tato technika pomáhá potravinám udržovat svou chutnost, vláčnost a zajímavou texturu.

Osobně jsem milovník dušených jídel. Moje oblíbená kapusta z kyselého zelí, připravovaná mou drahou polovičkou Barborkou, je pro mě tím nejlepším z jídel dušených. Nuže, jak přesně takové dušení probíhá, jaké nástroje budeme potřebovat a jaké má dušení benefity pro naši stravu, se dozvíme postupně v dalších odstavcích tohoto článku.

Potřebné nástroje pro dušení

Pro dušení budeme potřebovat několik základních nástrojů. Samozřejmostí je nějaká ta pánvička s poklicí. Nejlépe taková, která má tuhou a rovnoměrně vedenou tepelnou vodivost. Osobně mi vyhovují hrnce a pánve z nerezové oceli. Chceme-li ale skutečně vylepšit své kulinářské dovednosti a dosáhnout optimálních výsledků, měli bychom investovat do hrnce na pomalé vaření nebo do tlakového hrnce.

Jak správně dušit?

Proces dušení není složitý, ale vyžaduje trpělivost a kontrolu teplot. Chceme-li něco dušit, musíme zajistit, aby se jídlo vařilo při poměrně nízké teplotě. To nám umožní, aby se potraviny vařily rovnoměrně a zachovaly své chutě. Potraviny by měly být ponořené v kapalině jen z části, ne zcela. Nesmíme zapomínat, že dušená potravina by měla dobře absorbovat chutě přidaných surovin a koření - to je tajemství skutečného gurmánského zážitku.

Výběr vhodných potravin pro dušení

Ne všechny potraviny jsou pro dušení vhodné. Obecně platí, že tužší a vláknitější potraviny, jako je hovězí maso nebo zelenina jako mrkev a celer, jsou ideální pro tuto techniku vaření. I některé druhy ovoce, jako jsou jablka nebo hrušky, lze úspěšně dušit. Docela zajímavé je, že i moje kočka Lili preferuje dušené maso před jinými metodami přípravy masových jídel.

Benefity dušení pro naši stravu

Dušení je jednou z nejzdravějších metod vaření. Udržuje nutriční hodnoty potravin a nevyžaduje příliš mnoho tuku. To nám pomáhá udržovat zdravý životní styl a stravovací návyky. Navíc, díky pomalé a kontrolované přípravě, dušení umožňuje potravinám absorbovat chutě a aroma ostatních ingrediencí, čímž výsledné jídlo nabývá na bohatosti a hloubce chuti.

Vhodné koření pro dušení

Dialog mezi potravinami a kořením je při dušení naprosto zásadní. Podle druhu masa nebo zeleniny můžeme volit rozdílné druhy koření. Pokud například dušíme hovězí, skvělou volbou může být tymián nebo rozmarýn. Naopak u zeleniny se často osvědčí majoránka nebo kopr. Jde o umění kombinovat chutě tak, aby výsledek byl harmonický a nikoliv přeplácený jednou dominující chutí.

Pár tipů na závěr

Přestože jezná technika dušení poměrně jednoduchá, přináší s sebou několik výzev. Velice důležitá je například kontrola teploty, aby potravina nezačala připalovat. Rovněž se vyvarujte častého odkrývání pokličky při dušení, jelikož tím utíká pára a může dojít ke snížení teploty, což ovlivní výsledek vašeho vaření.

Při dušení se nebojte experimentovat s různými druhy potravin i kořením. Každá potravina se chová jinak a každé koření ovlivní výslednou chut' jídla jiným způsobem. Zkoušení nových kombinací tak může být nejen velmi zábavné, ale také obohacující pro vaše kulinářské dovednosti.

Co se týče mého života, mám jeden zajímavý příběh spojený s dušením. Jednou na Silvestra jsem se rozhodl připravit pro Baru dušený králík na červeném víně. Musím říci, že proces dušení byl sice delší, ale výsledek stál za to. Baru se jídlo nesmírně líbilo a já si uvědomil, že to vůbec není náročné připravit takový kulinářský zážitek. Od té doby je dušení jednou z mých nejoblíbenějších kulinářských technik.

Tak a teď už vám nezbývá nic jiného, než si vybrat vhodné potraviny a koření a pustit se do dušení. Věřte mi, vaše chuťové buňky vám poděkují.

  • 0 Komentáře
Napsat komentář