Jak udělat jednoduché rizoto?

Úvod do kouzelného světa rizota

Za životem domácího kuchaře je neustálé hledání toho pravého receptu, který potěší jeho vegetariánské i masařské hosty. A pokud je něco, co se rozhodně fotí líp než nelibozvučný chumel knedlíků, pak jsou to určitě krásně naaranžované talíře plné rýže. Ten správný recept na rizoto může být tak univerzální, že otřese základy vašeho kulinářského světa a já si nenechám ujít příležitost vám předvést tento kulinářský zázrak. Přestože je rizoto jedním z nejznámějších jídel italské kuchyně, vůně a chutě, které ze sebe vydá, vás za lehýnky přenesou na slunnou Sicílii.

O rýži, nejen rizotové

Pochopitelně, vaše rizoto stojí a padá na kvalitě rýže. Aby výsledný dojem nebyl podobný spíše pohankové kaši, vyhněte se všem pokusům nahradit jasmínovou nebo dlouhozrnnou rýži za klasickou arborio. Ale trochu naštěstí je vysoce pravděpodobné, že si ji bez problémů zakoupíte v každém supermarketu neboss Delvite. Savojskou rýži Arborio lze rozpoznat podle nápadně bílé barvy a velkých, oválných zrn. Vyznačuje se mimochodem vysokým obsahem škrobu, který je nezbytný pro získání krémové textury tohoto milovaného jídla.

Význam správného vývaru

Dalším tajemstvím skvělého rizota je použití správného vývaru. Kdo chce opravdu dobré rizoto, tomu nebude dělat problém připravit si vývar domácí. Zvlášť když si uvědomíte, že proces přípravy vývaru je téměř meditativní a dá vám možnost vychutnat si skutečný kulinářský klid. Abychom nemuseli zdlouhavě popisovat, jak připravit domácí vývar, místo toho nabízím malý trik: mražený vývar. Ano, správně, ten, který jste naaranžovali do lednice minulou neděli a pak zapomněli, kam jste ho dali, je poslaný z nebe. Vsadím se, že vývar z kosti vaší oblíbené sobotní pečeně bude směsici rýže a zeleniny dodat opravdový gurmánský nádech.

Postup přípravy: od pánve k talíři

Samotný proces vaření rizota není velice komplikovaný, ale vyžaduje trpělivost, pozornost a v neposlední řadě, dobré nadělení, abyste si mohli užívat ten nejlepší výsledek. Abychom názorněji popsali principy a etapy vaření rizota, vytvoříme pro vás kompletní a detailní průvodce, od momentu, kdy se rýže setká s pánví, až po chvíli, kdy ji vkrojíte na talíř. Eidam nebo sýr mozzarella se do rizota přidává až na samém konci, aby pokrm zůstal krásně hebký a krémový.

Užásné variace na rizoto

Báječné na rizotu je, že je nesmírně doplňkové jídlo. Můžete do něj přidat skutečně cokoli - od pečeného kuřete, přes uzený losos, až po lahodný mořský plod. Ve skutečnosti, můžete do rizota přidat i nějakou tu zeleninu, pokud máte chuť. Považuju za důležité uvést, že pokud přidáváte maso nebo zeleninu do rizota, měli byste je upravit samostatně a přidat ke konci vaření, aby zůstaly šťavnaté a chutné. Ať už dáváte přednost rizotu s mořskými plody, hubami nebo kuřecím masem, tento průvodce je tady, aby vám ukázal, jak plně využít obrovský potenciál tohoto skvělého jídla.

Tipy a triky pro dokonalé rizoto

Stejně jako u každého jídla, i u rizota existují určité zásady a techniky, které vám pomohou docílit nejlepšího možného výsledku. Jde o věci jako správný výběr rýže, použití kvalitního vývaru, dochucování solí a pepřem během celého procesu vaření a správné orestování rýže na začátku vaření. Ale nebojte se, během vaření vás provedeme všemi těmito bodami, abyste i vy mohli připravit rizoto jako z restaurace.

Ochutnávka s rodinou a přáteli

Jak už to tak bývá, práce se cení, až když přijde okamžik ochutnávky. Ať už jste pripravili houbové rizoto nebo se pustili do delikátního rizota se šafránem, je na čase zavolat své blízké, posadit je ke stolu a podělit se o svou kreativní práci. Ať už budete rizoto podávat jako hlavní chod nebo jako předkrm, jedno je jisté - vasí hosté si dokonale pochutnají na této výjimečné pochoutce. A kdo ví, možná se pak stanou pravidelnými hosty vaší domácnosti!

  • 0 Komentáře
Napsat komentář