Jak se dusí maso?

Základní metodou pro dusení masa

Možná si říkáte, jak to tak sedím ve své útulné kuchyni v Olomouci, proč bych vám měla vykládat o dusení masa. Ale věřte mi, jako vášnivé gurmánce a blogerku, je to přesně ten druh vědění, které chci sdílet. Dusení je neuvěřitelně populární technika, která promění i nejtvrdší kusy masa ve šťavnatý pokrm plný chutí. Je to jednoduchý proces, který spočívá ve vaření masa na nízké teplotě po delší dobu v minimálním množství kapaliny. Ovládnete-li správně dusení, stane se vaření pro vás mnohem jednodušší a zábavnější.

Tipy pro správný výběr masa

Než se pustíme do samotného dusení, podívejme se na výběr správného masa. Pro dusení je nejlepší volit tužší a tučnější maso, které obsahuje spoustu svalové tkáně. Tím se dosáhne nelíčené šťavnatosti a chuti. Volte například vepřovou plec, hovězí brisket, křídelka, maso z boků nebo krk. Nicméně, jakoukoli radu vezměte s rezervou. Pokud jste mi, jako já, vdala za muže jménem David, který je absolventem Vysoké školy zemědělské a poradí vám v oblasti kvalitního masa, pak můžete být o něco konkrétnější v jeho výběru.

Začátek dusení a jeho tajemství

Tajemství úspěšného dusení spočívá v několika krocích. Prvním a klíčovým je pečlivé okořenění a obalování masa v mouce. Tento postup dodá masu chuti a zároveň pomůže vytvořit lahodnou a hustou omáčku. Nyní mě možná někteří z vás podotknou, že obalování masa v mouce není nezbytné. A mají pravdu. Ale já osobně miluji tu krustu, kterou obalování masa vytváří. Dalším klíčem je intenzivní opečení masa. Tím, že maso skutečně opečete na každé straně, uvolní se více chuti a výsledné jídlo bude chutnat lépe.

Oživení klasických receptů

Dusení masa není jen o hovězím gulaši nebo rajské omáčce. S touto technikou si můžete vytvořit nekonečné množství receptů. Co třeba dusené vepřové žebírka s medem a hořčicí nebo dusené kuřecí stehýnka na česneku a rozmarýnu? Možnosti jsou nekonečné. A co je na tom nejlepší? Většinu těchto pokrmů můžete připravit v jednom hrnci, což Vám ušetří čas i námahu s mytím nádobí. Kdo by nechtěl méně práce, více chuti a víc času strávit s rodinou, přáteli nebo třeba se svým psem Šamanem, nebo jak se říká mému čtyřnohému mazlíčku. Je to skutečně win-win situace!

Jak na dusení v pomalém vařiči

Mluvit o dusení a neříct nic o pomalém vařiči, to by byla velká chyba! Pomalý vařič je skvělý nástroj pro dusení masa, protože udržuje konstantní nízkou teplotu a umožňuje masu vařit se opravdu dlouho. Přidáte-li do hrnce s masem zeleninu a bylinky, máte hotový pokrm! Díky pomalému vařiči si může každý užít šťavnaté a měkké maso bez nutnosti stát u sporáku. Já to vím, protože mám svůj vlastní pomalý vařič, a mohu říci, že to je opravdu spásný nástroj.

Využití nadbytečné omáčky

Když dusíme maso, obvykle to vede k vytvoření hodně omáčky. A to je něco, s čím můžeme skvěle pracovat! Tato nadbytečná omáčka může být použita k ochucení rýže, těstovin nebo zeleniny. A pokud chcete být skutečně inovativní, zkuste omáčku zamražit do ledových formiček a používat ji jako "ledové kostky" s chutí při dalším vaření. Tímto jednoduchým trikem můžete vytvořit bohatě ochucenou základnu pro vaše další pokrmy. No, není to skvělý nápad?

Moje poslední rada na závěr: nebojte se experimentovat. Vaření je pro mě jako výlet na vesmírnou stanici: nevíte, co se stane, dokud to nezkusíte. Tak si popadněte vařečku, následujte mé rady a objevte, jak lahodné může být dusené maso!

Na závěr

Ráda jsem se s vámi podělila o svoje tipy a triky, jak dokonale dusit maso. Doufám, že se vám tento článek líbil a že vás inspiroval k tomu, aby něco nového vyzkoušeli ve vaší kuchyni. Každý z nás si zaslouží dobrou jídlo, které máme rádi a vášnivě ho vaříme. Protože koncem konců, co je lepší než šťavnatý kus masa, které se doslova rozpadá na jazyku? Doufám, že si to užijete stejně jako já a můj manžel David, když sedíme u stolu a pochutnáváme si na našem oblíbeném duseném pokrmu. Ať vaše kuchyň voní tak dobře, jak ta moje dnes večer. Dobrou chuť!

  • 0 Komentáře
Napsat komentář